Warto wiedzieć

Czym wyczyścić fugi?

Nie ma chyba takiego domu, w którym nie byłoby płytek ściennych czy podłogowych. Nasze fugi narażone są na działanie pleśni, brudu, kurzu, rdzy, osadu wapiennego czy pozostałości mydła i innych środków czystości. Utrzymanie ich w dobrej kondycji da nam gwarancję, że posłużą nam przez długie lata nie tracąc na swoim wyglądzie i prawidłowo będą spełniać swoją funkcję. Dzięki naszym poradom dowiesz się czym i jak skutecznie wyczyścić spoiny między kafelkami.

Szczotka w dłoń – narzędzia do czyszczenia

Przed rozpoczęciem akcji czyszczenia fug warto zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt czyszczący. Tu z pomocą przychodzą nam specjalistyczne szczotki z wąską „główką” i specjalną długą rączką, a także popularne gąbki kuchenne. Idealnie sprawdzi się również szczoteczka do zębów z włosiem miękkim lub średnio twardym. Jeśli dysponujemy myjką parową z nakładką służącą do mycia trudnodostępnych miejsc to nie wahajcie się jej użyć. Wystrzegajcie się ostrych narzędzi takich jak noże, wszechobecne druciaki czy szczotki z grubym włosiem. Mogą trwale uszkodzić nie tylko fugi, ale również kafelki.

Brud wraz z pozostałościami środków czystości, o ile to możliwe spłucz zwykłą wodą i przetrzyj bawełnianymi ściereczkami lub innymi miękkimi, chłonnymi tkaninami. Pracuj zawsze w rękawicach ochronnych by nie podrażnić skóry dłoni.

Skuteczne metody czyszczenia spoin

Wśród dostępnych środków czyszczących najlepiej wybrać te na bazie niedrogich i delikatnych detergentów. Nawet oporne zabrudzenia takie jak kamień, rdza czy pleśń nie wymagają silnie żrących preparatów. Wśród tych dających najlepszy efekt znajdziemy między innymi te zrobione na bazie wody utlenionej. Sami w domu, przy użyciu łatwo dostępnej sody wymieszanej ze wspomnianą wodą, uzyskamy gęstą pastę, którą nakładamy grubą warstwą na zabrudzone fugi. Po ok 10 minutach wystarczy przeczyścić spoiny szczoteczką. Efekt zadowoli każdego.

Innym skutecznym środkiem jest ten przygotowany na bazie chloru. Niewskazany dla wszystkich wrażliwych osób, oraz w domach, w których mieszkają dzieci. Przez swój drażniący, ostry i specyficzny zapach jest najrzadziej wybieranym sposobem. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten sposób zrezygnujmy z gotowych preparatów dostępnych w sklepach. Wystarczy płyn do mycia toalet z dodatkiem chloru w połączeniu z wodą w stosunku 1:1. Tak przygotowaną kombinację nanosimy za pomocą gąbki lub spryskiwacza. Po odczekaniu 5 minut szorujemy i spłukujemy wodą. Tym sposobem doczyścimy nawet najbardziej wymagające powierzchnie takie jak płytki tarasowe czy łazienkowe.

Jeśli chcemy usunąć z powierzchni płytek i fug nie tylko brud, ale także wirusy i bakterie warto zastosować aktywny tlen dostępny jako środek do czyszczenia basenów. Pamiętajmy jednak by przed sprzątaniem wykonać próbę na niewidocznym fragmencie fugi. Aktywny tlen może ją odbarwić. Niedrogie tabletki rozpuszczamy w małej ilości wody, przelewamy do spryskiwacza i nanosimy na miejsce wymagające czyszczenia. Po ok 15 minutach czyścimy spoiny gąbką i wycieramy do sucha.

Czyszczenie? Tylko naturalnie

Do łask wracają stare, dobre, naturalne sposoby walki z brudem. Wbrew temu co sądzimy bez problemu są w stanie poradzić sobie nawet z najbardziej uporczywym brudem takim jak tłuszcz, rdza, resztki mydlin czy wapienny osad. Są bezpieczne dla naszego zdrowia oraz naszych czworonożnych przyjaciół.

Numerem jeden wśród naturalnych środków do czyszczenia jest połączenie mieszaniny sody oczyszczonej i octu. By złagodzić przykry zapach możemy użyć odpowiadającego nam zapachem olejku eterycznego czy płynu do mycia naczyń. W zależności jak silny roztwór chcemy otrzymać mieszamy składniki w odpowiednich proporcjach. Otrzymaną pastę lub płyn nanosimy na fugi przy krawędzi płytkiczekamy kilka minut, a następnie szorujemy i spłukujemy czystą wodą.

Swoich zwolenników ma też czyszczenie fug proszkiem do pieczenia. Znacznie bardziej czasochłonne, ale równie skuteczne. Rozrobiony w małej ilości wody proszek nakładamy w czyszczone miejsce i czekamy ok 25 minut, a potem robimy dokładnie to samo co w przypadkach powyżej. Oba wymienione sposoby są nie tylko bezpieczne, ale przede wszystkim dobre dla naszej planety.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *