Zdrowie

5 głównych zasad w opiece nad seniorem

Opiekunowie osób starszych często zadają sobie pytania, jak w odpowiedni sposób podjeść do swojego podopiecznego. Choć znamy go doskonale, to choroba, a także wiek często zmieniają przyzwyczajenia czy poglądy osoby starszej. Chcąc odpowiednio się nią zaopiekować, powinniśmy przestrzegać 5, kluczowych zasad.

Monitorowanie stanu zdrowia

Podstawową zasadą, jakiej musimy przestrzegać na co dzień, jest monitorowanie stanu zdrowia podopiecznego. Chodzi tutaj przede wszystkim o badania, które możemy wykonać samodzielnie w domu. Należą do nich na przykład pomiar ciśnienia czy poziomu cukru we krwi. Pamiętajmy, aby podawać choremu wszystkie leki, jakie musi w ciągu dnia przyjąć. Jeśli zauważymy jakiekolwiek niepokojące objawy, należy od razu powiadomić lekarza. Osobom starszym często przysługuje opieka pielęgniarki, z której warto korzystać. W razie potrzeby mamy również prawo zamówić wizytę domową, jeśli nasz podopieczny nie jest w stanie wyjść na zewnątrz.

Pomoc w codziennych czynnościach

Osoba starsza często potrzebuje pomocy w codziennych, nawet prostych czynnościach. Jej opiekun musi więc przygotować posiłki, a także nakarmić podopiecznego w razie potrzeby. Pamiętajmy również o zmianie ubrań, czynnościach pielęgnacyjnych czy o toalecie. Jeśli nie mieszkamy z seniorem, zapytajmy go, czy nie potrzebuje jeszcze jakiejś dodatkowej pomocy. Nawet, gdy jakiś czas temu był on samodzielny, z czasem może być mu coraz trudniej wykonywać kolejne czynności.

Odpowiednia dieta

Dieta seniora powinna być dostosowana nie tylko wieku, ale również do ewentualnych schorzeń, z jakimi boryka się nasz podopieczny. Senior powinien zjadać lekkostrawne posiłki, najlepiej z małą zawartością soli oraz cukru. Gotowe produkty mogą okazać się zbyt ciężko strawne dla schorowanej osoby. W razie jakichkolwiek wątpliwości warto udać się do dietetyka, bowiem odpowiednie nawyki żywieniowe mają ogromny wpływ na zdrowie seniora.

Organizacja czasu wolnego

Seniorzy często cierpią na nadmiar wolnego czasu, dlatego warto zaproponować im różnego rodzaju ciekawe aktywności. Zadbajmy o to, aby przynajmniej raz w tygodniu mogli wyjść na dwór i zaczerpnąć świeżego powietrza. Wspólny spacer to doskonała okazja do aktywności fizycznej, a także rozmowy. Pamiętajmy jednak, że dla osoby starszej przejście nawet kilku kroków może być bardzo dużym wysiłkiem. Nie zabierajmy więc seniora na długie wyprawy – mogą one niekorzystnie odbić się na jego stanie zdrowia. Co więcej, zadbajmy o to, by senior miał w domu ciekawe zajęcia. Możemy zaproponować mu na przykład książkę, rozwiązywanie krzyżówek czy sudoku. Ćwiczenia intelektualne opóźniają proces starzenia się mózgu, a zatem mogą sprawić, że demencja będzie postępować wolniej.

Pomoc innych

W opiece nad seniorem należy mierzyć siły na zamiary. Większość opiekunów pracuje bowiem zawodowo, ma też swoje rodziny, dlatego nie zawsze może poświęcić seniorowi tyle czasu, ile potrzeba. W takiej sytuacji warto pomyśleć o całodziennej opiece, jaką oferuje dom seniora Poznań. Zapewnienie bliskiej osobie miejsca w tego rodzaju ośrodku nie jest niczym złym, a wręcz przeciwnie – często jest to najlepsze, co możemy dla niej zrobić. Wszystko dlatego, że w domu seniora podopieczny ma zapewnioną opiekę, organizację wolnego czasu, a także smaczne, zbilansowane posiłki. Rodzina zaś może go odwiedzać kiedy tylko chce. Warto również rozważyć ośrodek pobytu dziennego dla seniorów, w którym mogą oni spędzać kilka godzin dziennie. Przebywanie wśród innych i ciekawe zajęcia sprawią, że jesień życia nabierze kolorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *