Gniezno do doskonała baza wypadowa dla tych, którzy szukają natury, pięknych widoków oraz aktywnego wypoczynku. W jego okolicach znajduje się ponad sto zbiorników wodnych, które zachwycą amatorów zarówno żeglarstwa, kajakarstwa jak i zwykłego plażowania. Oprócz walorów wypoczynkowych, posiadają one również duże znaczenie historyczne, które wiąże się z początkami państwowości polskiej i rządami pierwszych Piastów. Obszar ten to Pojezierze Gnieźnieńskie, które przecina jedna z najstarszych tras kulturowych w Polsce, Szlak Piastowski, łączący trzy średniowieczne grody: Gniezno, Poznań oraz Kruszwicę.
Jakie zatem jeziora niedaleko Gniezna warto zobaczyć? Na pewno najbardziej znanym, a zarazem największym jest jezioro Gopło, nad którym znajduje się rezerwat przyrody Ostoja Nadgoplańska. To jezioro, mające 25 kilometrów długości stworzyło doskonałe warunki dla różnych gatunków ptaków, które tutaj zakładają swoje siedliska. Można się im przyjrzeć z bliska podczas rejsu po jeziorze. Na północnym krańcu Gopła ulokowała się zaś legendarna Kruszwica ze swoją słynną Mysią Wieżą, która kiedyś była częścią zamku broniącego granic państwa przed Krzyżakami.
Najgłębszym z jezior, położonych niedaleko Gniezna jest jezioro Ponidzkie, które dzięki swej czystej i przejrzystej wodzie jest najczęściej wybierane przez amatorów nurkowania. Żeglarze, kajakarze i wędkarze dobrze czują się zaś na wodach jeziora Popielewskiego. To jezioro również znajduje się niedaleko Gniezna, zaledwie kilkanaście minut samochodem od miasta.
Warte odwiedzenia jest również jezioro Lednica, które oferuje piękne miejsca do plażowania oraz historyczne zabytki. To tutaj, na wyspie Ostrów Lednicki znajdował się jeden z najważniejszych grodów pierwszych Piastów. Pozostałości po pałacu książęcym, kaplicy oraz basenach chrzcielnych wskazują na Ostrów Lednicki, jako miejsce prawdopodobnego chrztu Polski. Po północnej stronie jeziora ciągnie się wielkopolski szlak pątniczy św. Jakuba.
Kto zaś chce zobaczyć najszersze jezioro znajdujące się niedaleko Gniezna, powinien koniecznie pojechać nad Niedzięgiel, zwanym również często jeziorem Skorzęcińskim, od popularnej miejscowości wypoczynkowej Skorzęcin, która ulokowała się po jego północno-zachodniej stronie.
W obrębie samego Gniezna również znajduje się kilka akwenów wodnych. Najbardziej popularne jezioro Gniezna nosi wdzięczną nazwę Jelonek. To drugie pod względem wielkości jezioro Gniezna, wokół którego utworzono malowniczą ścieżkę spacerową, która gwarantuje niesamowite widoki na Park Piastowski i Katedrę Gnieźnieńską. Największym zaś jeziorem Gniezna jest jezioro Winiary, potocznie nazywane „Łazienkami”, ze względu na duże zainteresowanie urlopowiczów, którzy tłumnie oblegają kąpielisko w sezonie letnim.
Gniezno i jego okolice to prawdziwy raj dla amatorów wodnych kąpieli i wielbicieli wypoczynku na łonie natury. Nie bez powodu obszar ten jest nazywany krainą ponad stu jezior. Warto odwiedzić te okolice, aby odkryć bogactwo i piękno Pojezierza Gnieźnieńskiego.
Ja lubię pojechać pod Gniezno np. do Jankowa. Te w centrum są bardzo brudne… niestety.