Zwiedzanie Gniezna

Gniezno – co zobaczyć i jakie atrakcje zwiedzić?

Gniezno to miasto św. Wojciecha i pierwsza historyczna stolica Polski. Podobnie jak Wieczne Miasto, położone jest ono na siedmiu wzgórzach, wśród których wyróżnia się wzgórze Lecha, na którym legendarny protoplasta Polaków miał postawić swój gród. To w Gnieźnie lub pobliskim Ostrowie Lednickim miał miejsce chrzest Polski i to tutaj dokonywano koronacji pierwszych Piastów na królów Polski.

Co warto zobaczyć w Gnieźnie? Większość atrakcji turystycznych Gniezna zlokalizowanych jest w centrum miasta. Warto podążyć niezwykle pomysłowym Traktem Królewskim, który łączy najciekawsze zabytki i atrakcje Gniezna w jeden pieszy szlak. Role przewodników po Gnieźnie przejmują tutaj króliki, które nawiązują do najważniejszych postaci i momentów z dziejów miasta. Szlak zdobią niezwykle ekspresyjne rzeźby pięciu pierwszych królów, dwie postacie legendarne, makiety edukacyjne, liczne tablice informacyjne i interaktywne kioski. Do najważniejszych zabytków Gniezna należy Katedra Gnieźnieńska oraz Muzeum Archikatedralne na Wzgórzu Lecha. Świątynia kryje w swym wnętrzu szczątki św. Wojciecha oraz najcenniejszy zabytek sztuki romańskiej w Polsce, dzieło mistrzów średniowiecza czyli brązowe Drzwi Gnieźnieńskie, na których przedstawiono 18 scen z życia tego pierwszego polskiego świętego.

Na trasie Traktu Królewskiego znajduje się też piękny, zabytkowy Rynek, który jest główną częścią Starego Miasta w Gnieźnie, historycznej dzielnicy ulokowanej na Wzgórzu Panieńskim. Obecny układ ulic starówki został narzucony po pożarze w 1819 roku, w wyniku którego zniszczona została większość zabudowań Starówki. Cechą charakterystyczną gnieźnieńskiego Rynku jest jego synkretyzm – kamienice pochodzą z różnych okresów i reprezentują odmienne style architektoniczne.

Inne atrakcje Gniezna, które warto zobaczyć podczas pobytu w mieście, to dawne koszary pruskie,  kościoły św. Jana Chrzciciela i św. Wawrzyńca, Park miejski czy też Stary Ratusz z Domem Powstańca Wielkopolskiego, który powstał z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Nie można zapomnieć też o nowoczesnym i ciekawym Muzeum Początków Państwa Polskiego, znajdującym się w okolicy Jeziora Jelonek.

Na uwagę turystów zasługuje też Parowozownia Gniezno, która należy do największych tego typu obiektów w Europie. Jest to wyjątkowe miejsce na mapie zabytków Gniezna. Można tam zobaczyć m.in. budynek dawnej kotłowni, hale naprawy wagonów, unikatowy żuraw węglowy czy też stację paliw dla lokomotyw.

Gniezno znajduje się również na trasie najstarszego w Polsce, niezwykle atrakcyjnego Szlaku Piastowskiego, który obejmuje najważniejsze i cenne obiekty i zabytki związane z początkami państwa polskiego, znajdujące się w granicach województw wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *